KVARK teadussõu looja Mats Mikkori kolm soovitust noorele, kes tahab olla edukas

Oleme koroonaviiruse puhangu tõttu kõik uues olukorras ehk kodusel režiimil ja veidi rahulikuma tempo tõttu on meil ka rohkem aega, et oma seniseid samme analüüsida, anda hinnang toimunud arengutele ja kavandada edasisi samme. Kui ka Sina oled valmis veidi rohkem oma arengule mõtlema, vaata meie kolme intervjuud erakordselt edukate noortega.

Meie kolm kangelast jagavad avameelselt oma täiesti erinevatel stsenaariumitel põhinevaid edukogemusi. Loodame, et need intervjuud annavad Sulle inspiratsiooni ja pakuvad tuge ajaks, mil saad kavandada uusi võite ja seada endale uued ambitsioonikad eesmärgid.


Foto: Joonas Sisask

Mats Mikkor on teaduskooli ja „Rakett 69“ vilistlane, üks KVARK Teadussõu loojatest

Mine iga võimalusega kaasa 

Mina olen vist terve oma elu jooksul olnud kehv „ei“ ütleja ja sellepärast haarasin igast võimalusest kinni. Läksin pea iga algatusega kaasa, proovisin, pühendusin ja töötasin täiega kaasa ka siis, kui ees oli väga suur ja/või keeruline ülesanne. Nii juhtus näiteks siis, kui mul ja mu sõbral tekkis võimalus töötada Eesti esimese teadussõu loomise kallal. Sõu ettevalmistamiseks kulus meil umbes 2,5 aastat, tööd oli väga palju, aga teen seda tööd hea meelega ka edasi, peale  2020. aasta karantiini toome publiku ette veelgi paremaid teaduspalasid.

Kogu niipalju kogemust kui suudad

Juba koolist saati õppisin ma teaduskoolis lisa, käisin olümpiaadidel, isegi kui ei tundnud ennast kõige tugevamana, ja lõin muudmoodi õppeprotsessidele kaasa – üritasin ennast kuidagi tulevaseks eluks ekstra ette valmistada. Näiteks võtsin osa ka Teadusbussi projektist ja peale mitut aastat tööd aitasin juba noortele järeltulijatele protsessi õpetada. Kui tekkis võimalus võtta osa „Rakett 69’st“, läksin samuti kohe kaasa ja sel ajal oli minu elus üsna mitu edukat kokkusattumist, kuid siis, kui nad juhtusid, olin nendega kokku saamiseks täielikult valmis. Seega usun seni, et edu tahab ettevalmistust.

Anna endale aega, et mõista mida tahad

Vaatamata seni ladusalt kulgenud „karjäärile“ mõtlen, et parem on, kui jätta endale elu alguses üsna laiad raamid ja eesmärgiga mitte väga üle pingutada. Päriselt ka! Sest mina näiteks ei osanuks kunagi ette kujutada, millega tegelema hakkan – see juhtus kuidagi mitme kokku sattunud valiku tagajärjel. Arvan, et kui oleksin mingis konkreetses eesmärgis väga kinni, oleks mul kindlasti teatud raamid ees ja ma ei läheks iga tööd ja võimalust, mis mulle ette satub, nii kergesti proovima. Samas just see ongi toonud mind sinna, kus ma hetkel olen ja tahan olla. Seega: proovi ja ole avatud, küll Sa selle õige projekti ja/või tegevusala ära tunned.

+ Boonus: mõnda inimest ehmatab ebakonkreetsus, ebaselgus, kartus teha vigu …

See Kvarki meeskonna kohta küll ei käi. Esimest sõud luues tahtsime luua midagi sellist, mis oli meie kujutlusvõime piiri peal ja sageli sellest isegi veidi üle. Keegi meie meeskonnast – lavaehitajatest, heli- ja valguseinimestest – polnud enne meid elu sees teadussõud teinud ja me kõik katsetasime teadmatuses. Ma julgen öelda, et tulemus tuli üliäge. Seega selgus, et rutiin ja reeglid võivad mõnes mõttes olla head, aga vahel on tulemus isegi parem, kui neid pole.