Juubelihõnguline astronoomiaviktoriin Pulsar toimus esmakordselt teaduskooli viktoriinide keskkonnas

9. märtsil toimus veebipõhine astronoomiaviktoriin Pulsar. Võistlusel osales pea 1300 4.–12. klassi õpilast. Osalejate hulgas oli neidki, kel kool juba lõpetatud.

Viiendat juubelipulsarit iseloomustas nii muutunud vorm kui ka sisu. Esimest korda rakendati üleriikliku veebiviktoriini läbiviimiseks Tartu Ülikooli teaduskooli uut viktoriinide keskkonda. See võimaldas kasutada hoopis laiemat küsimuste vormi.

Pulsar toimus veebipõhise valikvastustega viktoriini vormis, kus 30-40 küsimusele tuli 40 minuti jooksul leida eri meetodeid kasutades õige vastus. Viktoriinil võisteldi kolmes vanuserühmas: 5.–7., 8.–9. ning 10.–12. klass. Kui nooremad lapsed pidid järjestama planeete, siis vanematel õpilastel tuli ära tunda ka pildil kujutatud pulsartäht. Samuti ei jäänud puutumata Eesti vanarahva tähetarkused ja paljud muud teemad.

5.–7. klassi arvestuses osales sel aastal 380 õpilast. Neist parimad olid Saskia (Tallinna Reaalkooli 7. klass), Tristan Ruhno (Püha Miikaeli Kooli 7. klass) ja Karl-Erik Volberg (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi 7. klass).
Kõige rohkem osalejaid oli keskmises vanuserühmas. 8.–9. klassi arvestuses võistles 497 õpilast. Teisi edestasid Eva-Maria Kastepõld (Lihula Gümnaasiumi 8. klass), Siim Mumme (Tallinna Tehnikagümnaasiumi  9. klass) ja Jakob Vilhelm Maikalu (Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 8. klass).
Kõige vanemas vanuserühmas, s.o. 10.–12. klass, oli osalejaid 398. Siin võidutsesid Tallinna Reaalkooli õpilased. Esikolmiku moodustasid reaalikad Andreas Simson (12. klass), Peeter Aleksander Randla (10. klass) ning Kaarel Kivisalu (12. klass).
Tublimatele saadetakse diplomid ja meened koolidesse. Kõikide osalejate tulemused on avaldatud lehel https://www.teaduskool.ut.ee/et/pulsar.

Lisaks individuaalsele võistlusele võtavad koolid Pulsaril omavahel mõõtu ka osavõtu aktiivsuses. Nooremas vanuserühmas oli sel aastal aktiivseim Metsküla Algkool. Järgnesid Mooste Mõisakool, Surju Põhikool ja Tabivere Põhikool. 8.–9. klassi arvestuses paistis aktiivsusega silma Surju Põhikool, kus viktoriinil osalesid kõik antud vanuserühma õpilased. Kõrget osalusprotsenti näitasid ka Tabivere Põhikool ja Mooste Mõisakool. Vanema vanuserühma arvestuses oli konkurentsitult aktiivseim Tartu Waldorf Gümnaasium. Järgnesid Võru Gümnaasium ja Lihula Gümnaasium. Aktiivse osavõtuga koolidele on auhindadeks Tartu Ülikooli Tartu Observatooriumi aktiivõppeprogramm, Energia Avastuskeskuse õppeprogramm ja Tartu Ülikooli Tartu Observatooriumi külastus. Auhindade edastamiseks võetakse kooliga otse ühendust.

Viktoriini korraldas MTÜ Tähemeri koostöös Tartu Ülikooli teaduskooliga.
Astronoomiaviktoriini läbiviimist toetasid AS SEB Pank, Tartu Ülikooli Tartu Observatoorium ja Energia avastuskeskus.

Lisateave:
Tiit Sepp, MTÜ Tähemeri, tiit.sepp@ut.ee
Kelli Hanschmidt, TÜ teaduskooli õppetegevuse peaspetsialist, 737 6117; 529 8272, kelli.hanschmidt@ut.ee